Globerman, S. , I. B. Vertinsky

در صورتی که پارگی ای در قسمتی از قطعات با جنس پلی کربنات ایجاد شود، احتمال شکت قطعه در آن نقطه بالا سایبان شاهد میرود. تا پایان قرون وسطی، پنجره ها با استفاده از کرکره های چوبی یا پارچه ای سنگین پوشانده شدند. این سایهبانهای آلومینیومی وقتی استفاده میشوند که از سایهبانهای پارچه ای نمیتوان استفاده کرد مثلاً در جایی که بار سنگینی از جانب باد یا برف بر سایهبان تحمیل میشود. عوامل جوی مانند طوفان و تگرگ و حوادث طبیعی مانند زلزله از مهمترین عوامل در تعیین و انتخاب مصالح ساختمانی مناسب میباشد که با توجه به شفافیت و ضربه پذیری و مقاوم بودن ورق پلی کربنات، استفاده از این ورق در لیست مصالح ساختمانی بیشترین میزان را به خود اختصاص دادهاست. از مقدار Depassivation PH برای تعیین مقاومت یک آلیاژ در محیطهای خورنده استفاده میشود. طراحان هنگام بازدید از این منطقه به این مسئله پی بردند که انسانهای بدوی ساکن در این منطقه آموخته بودند که زندگی در زیر سایه چتر درگرمای عربستان بهترازماندن در ساختمانی محصور وداغ میباشد و همچنین به عقیده طراحان تهویه مکانیکی هوا ونورپردازی ساختمان موردنیاز ترمینال با توجه به اوج استفاده دریک دوره کوتاه بسیارگرانقیمت میباشد.

حال ناخوش حملونقل عمومی اهواز با توجه به فرسودگی تاکسی و اتوبوسها و نبود سیستم سرمایشی متناسب با شرایط آب و هوایی در این کلانشهر موجب اعتراض دوچندان شهروندان در گرمای بیش از ۵۰ درجه زیر سایه شرجی مردادماه شده است. با این حال چنانچه پوشش بین دو قسمت یک دیوار، مثل پنجره، در یا درگاه مورد نظر باشد، همچنان برای این گونه پوششها چفد بهکار میبرند. لارستان از حیث تعداد واحدهای واگذاری و فعالیت پس از شهرستان شیراز در رده دوم شهرهای استان فارس قرار دارد؛ در شهرک صنعتی شهر لار تا به حال ۱۰۷ واگذاری زمین صورت پذیرفته که از این تعداد ۶۰ واحد دارای پروانه بهرهبرداری، ۲۵ واحد نیمهفعال و مابقی در حال ساخت یا تعطیل است. ایجاد آتریوم عظیم به هر واحد اداری داخلی این اجازه را میدهد تا از نور طبیعی برخوردار باشد. سایهبانهای بدون بازوهای جانبی، به اندازهٔ سایهبانهایی که بازوهای جانبی دارند، از نور خورشید جلوگیری نمیکنند.

سایهبانهایی که قبلاً ساخته میشد، دارای چهارچوب ثابتی بود و برای جمع کردن آن میبایست پارچهٔ آن را با دست لوله میکردند و تا نزدیک تیرشیب میرساندند. سایهبانهای مدل سنتی برای ساختمانهای تاریخی مناسبند و حتی امروزه هم با استفاده از پارچههایی که در برابر هوا مقاومند، تبدیل به سایهبانهایی محبوب شدهاند؛ پارچههایی مثل پارچه اکریلیک رنگ شده به وسیلهٔ محلول یا پارچههای سانبرلا (Sunbrella) و همچنین سیستم طناب و قرقره برای جمع کردن در آنها استفاده شدهاست. آنها در مناطقی از آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی و اطراف کارائیب، در ساحل غربی آفریقا، مناطقی از شبه جزیرهٔ هند و در بیشتر بخشهای هندوچین یافت میشوند. مثلاً در کانادا و شمال غربی چین آذرخش علت اصلی آتشسوزی است. مثلاً آتشسوزی جنگل نمیتواند فقط به علت خشکسالی پدید آید، مگر این که علاوه بر خشکسالی عوامل دیگر نیز مانند آذرخش (منبع اشتعال) و تندبادها (سازوکار گسترش سریع) دخیل باشند. فسیلها و تاریخ بشر نشان میدهند که آتشسوزی جنگل میتواند با فواصل دورهای پدید آید.

↑ Weiss, S.B. , D.C.

چگونه ساخته میشود (به انگلیسی: How It’s Made) یک مجموعه مستند تلویزیونی است که اولین قسمت آن در تاریخ ۶ ژانویه ۲۰۰۱، از شبکه دیسکاوری در کانادا، و شبکه ساینس در آمریکا پخش شد. ↑ “About ‘How It’s Made'”. ↑ says, Jonathan Tanksley (2005-05-18). “Stainless Steels – Stainless 316 Properties, Fabrication and Applications”. ↑ “Polycarbonate”. city plastics. ↑ Weiss, S.B. , D.C. ↑ Francis Zimmermann (1999). The jungle and the aroma of meats: an ecological theme in Hindu medicine. ↑ “Buddhist Art and Architecture: Symbolism of the Stupa / Chorten”.

Campbell, M. M. , A. M. Brunner, H. M. Jones, and S. H. Strauss.

2002. Forest Biotechnology and Europe’s Forests of the Future. Luth, and B. Guerra. Campbell, M. M. , A. M. Brunner, H. M. Jones, and S. H. Strauss. ↑ Bell, Terence. “Properties of Type 316 and 316L Stainless Steels”. ↑ “Wildfires in Canada”. ↑ Westerling, Al; Hidalgo, Hg; Cayan, Dr; Swetnam, Tw (Aug 2006). “Warming and earlier spring increase western U.S. Forest wildfire activity”. ↑ Ikeda, Satoshi (2010). “Technical Progress of Stainless Steel and its future trend” (PDF). ↑ «نسخه آرشیو شده». ↑ “Wildfire Prevention Strategies” (PDF). یاغش کاظمی. «چهارتاقیها و آتشخانههای ایران» (PDF). تمامی این دلایل معماران رابرآن داشت تا از یک سقف پارچهای نیمه شفاف وپخشکننده نور برای ترمینال استفاده کنند. با این حال، گمان میرود که تخریب سریع زیستگاه توسط انسان یکی از مهمترین دلایل انقراض گونهها باشد. با این حال، میزان بارندگی در طول سال تغییر میکند و فصول متمایز و خشک را ایجاد میکند.

نور خورشید زمین را در طول روز گرم میکندکه سبب میشود جریانهای هوا به سمت بلندیها حرکت کنند. نور در اعتقادات مردم ایران از سابقه طولانی برخوردار است. در جنوب شهر و در راه عبور از استادیوم ورزشی در ۱۰ و ۲۰ کیلومتری خور، دو صحرا متعلق به مردم قرار دارد به نامهای «سِنخود» و «نِیمِه» که هم محل کشاورزی آنهاست و هم محل تفریح و گشت و گذار… زبان مردم خور دنباله زبان فارسی میانه یا همان فارسی دری است که ریشه قدیمی تر آن به زبان پهلوی ساسانی یا فارسی میانه جنوبی بر میگردد؛ امروزه این زبان اچمی نامیده میشود و دارای لهجههای خاصی است که در خور، «لهجه خوری» رواج دارد. در همان زمان با پیدایش کشتی بخاری، سازندگان آسیابها و بادبانهای کرباسی مجبور شدند که به دنبال بازارهای جدیدی بروند. دور از رودخانهها، باتلاقها و تصفیهها، جایی که زیرکشت متراکم پیدا میشود، کف جنگل به دلیل نفوذ کم نور خورشید نسبتاً از پوشش گیاهی پاک است.

آتشسوزی جنگلها هنگامی که از میان سوختهای متراکم و به هم پیوسته حرکت میکند دارای سرعت گسترش رو به جلوی بیشتری است. جنگلهای انبوه معمولاً سایهٔ بیشتری فراهم میآورند که این خود سبب دمای پایینتر محیط و رطوبت بیشتر میشود و بنابراین آسیبپذیری کمتری در برابر آتشسوزی دارند. به دلیل وجود درصدهای زیاد نیکل و کروم، این فولادها درجه بالاتری نسبت به ۴۸۲۸ دارند. یکی دیگر از معایب پلی کربنات حساسیت این پلیمر به ناچ و سوراخکاری است. عوامل زیستی و غیر زیستی رویشگاههای جنگلی با تأثیرات متقابلی که برهم میگذراند، سبب برقراری و تداوم سیکل حیاتی در جنگل میشوند به عبارتی دیگر این تأثیرات دینامیک سبب ایجاد مراحل و فازهای تحولی در جنگل میشود. در حالیکه دیگران هم استدلال کردهاند که یک واژهٔ همریشه در زبان اردو به جنگل اشاره دارد. بهره برده میشود و در کنار آن میتوان به موانعی همچون سرمایهگذاری اولیهٔ نسبتاً بالا و مشکلات فنی اشاره داشت.

با این روش میتوان یک اتاق خارج از خانه داشت که در زمستان میتوان آن را گرم کرد و در تابستان میتوان هوای آن را تهویه کرد. این اصل در طراحی منطبق با اقلیم کاربرد بیشتری خواهد داشت. در اکثر کاربردهای عملی، فولاد زنگنزن پتانسیل خوردگی مثبت بیشتری دارد، در نتیجه احتمال خوردگی بیشتر در فلز جفت شده با آن میباشد. در غیراینصورت شکست غیرفعالی رخ میدهد و فولاد زنگنزن، زنگزده و خورده میشود. اگرچه بعضی از نواحی جنگلهای شمالی برای سوخت و کاغذسازی قطع شدهاند، این منطقه از بسیاری از تغییراتی که برای انواع دیگر جنگلها رخ داده گریختهاست.

تکهتکه شدن زیستگاه ناشی از فرآیندهای زمینشناسی مانند آتشفشانی و تغییرات آب و هوایی در گذشته رخ دادهاست و به عنوان محرکهای مهم گونهزایی شناسایی شدهاند. برخی از چهارطاقیها نیز در دوران اسلامی به مسجد یا امامزاده تبدیل شدهاند. امروزه تبدیل جنگلهای بکر به جنگلهای صنعتی قابل توجیه نیست و نگهداری آنها حتی از نظر اقتصادی نیز توجیهپذیر است. از میان پنجرههای شیشهای بزرگ تعبیه شدهای که همچون کلکتور عمل کرده وجهت آنها به سمت جنوب میباشد پرتو خورشید وارد ساختمان شده و پس از برخورد با کف یا دیوارهای درونی جذب و در آنها ذخیره میشود. گنبدهای نمکی متعدد در لارستان چهرهٔ این منطقهٔ بزرگ از کشور را دگرگون کردهاند. طبق مصوبه شورای عالی محیطزیست ۲۰۱ هزار هکتار تحت عنوان منطقهٔ حفاظت شده در ۴۰ کیلومتری شرق لار به نام هرمود اعلام شد.

همچنین از خواص عالی نوری برخوردارند، مقاومت به ضربهای آنها در حدود ۱۲۰ برابر شیشه معمولی است. آب و هوای این جنگلها معتدل است و یک فصل رویش ۲۰۰-۱۴۰ روزه در آنها وجود دارد. فرهنگ و زبان لارستانی تأثیر زیادی بر مناطق جنوب و کشورهای حاشیه خلیج فارس داشته و زبان لارستانی در این مناطق با لهجههای گوناگون تکلم میشود. سالهای زیادی است که این سایهبانها در اروپا از محبوبیت زیادی برخوردارند چون در اروپا هزینههای انرژی بالاست و تهویهٔ هوا شرایط مساعدی ندارد. معماران: کیشو کورو کاوا و همکاران ساختمان ۱۲۳۰۰۰ مترمربعی که به «تکنوپلیس» معروف است، مجموعهای است برای اطلاعرسانی و صنعت رسانهٔ جمعی طراحی کیشو کوروکاوا به عنوان برندهٔ پیشنهادی در مسابقهٔ بینالمللی ۱۸ آوریل ۲۰۰۲ انتخاب شدهاست.

جنگل مجموعهای از درختان، درختچهها، پوشش گیاهی، جانوران و میکروارگانیسمها (قارچها، باکتریها و ویروسها) است که به همراه عوامل طبیعی غیر حیاتی مانند خاک، آب، دما، باد و… سازه چادری ازجمله سازههایی است که فرم سازه دقیقاً منطبق با عملکرد سازه میباشد. این سازه و نقشه خاص در معماری مساجد در خارج از محدوده امروزی ایران نیز رواج یافت که از آن جمله است: مساجد دیگگران در هزاره در شمال شرقی بخارا و چهارستون در ترمذ و تلختن بابا در ترکمنستان، وضوخانه مسجد ابنطولون در مصر، قُبّةالبرودیین در مراکش، مسجد بزرگ وان در ترکیه، و مسجد تحفهْ والا در دهلی، که ویرانههای باقیمانده بخش مرکزی آن نشاندهنده ساختمان بنای آن براساس چهارطاق است. در: پژوهشنامه خراسان بزرگ. در قرن سوم ق.م. از آخرین قرن ق.م به بعد، استوپاها به عنوان یکی از بناهای اصلی مذهبی بودیسم به ثبت رسیدند. وبه دلیل هم مرز بودن با کاریان وآتشکده معروف آذرگشتسپ در زمان اشکانیان و ساسانیان به دلیل وجود آب شیرین وقنوات هشتگانه که متأسفانه به دلیل مدیریتهای اخیر همگی خشک شده وتنها قنات روستا نیز نفسهای آخر خود را میکشد ازمناطق پررونق بوده است ثبت تل قدیمی روستای جهره در آثار ملی کشور شاهدی بر این ادعاست.

باغات جهره همیشه شهره خاص و عام بودهاست و همواره از جهره به عنوان یک مرکز تجاری در محصولات کشاورزی یاد میشود. روستای جهره در یک منطقه کاملاً کوهستانی واقع شدهاست. در واقع میانگین بارش سالانه در این جنگلها بین ۱٬۷۵۰ تا ۳٬۰۰۰میلیمتر است. آمفی تئاتر آب و آتش که در گلستان حضرت ابراهیم واقع است، یک پوشش غشایی ۷۰۰ متر مربعی است که یک گرادیان را سایه اندازی میکند، گنجایش این گرادیان ۷۵۰ نفر است. جمعیت خور برابر با ۷٬۳۳۸ تن است و ارتفاع آن از سطح دریا ۷۹۸ متر است، مساحت آن در محدوده خدماتی شهرداری ۰۰۰٬۷۰۰٬۳ متر مربع و منطقه استحفاظی شهر در حدود ۷٬۰۰۰٬۰۰۰ متر مربع میباشد که از مرکز شهر قدیم لار حدود ۳ کیلومتر فاصله دارد؛ و دارای شهرداری و شورای شهر مستقل میباشد. آتشسوزیهای جنگل میتوانند هم بزرگ، فاجعه بار و کنترلنشدنی باشند و ۰٫۴ تا ۴۰۰ کیلومتر مربع یا بیشتر را در بر بگیرند و هم کوچک باشند و فقط یک کیلومتر مربع یا کمتر را در بر بگیرند.

نواحی فلات مرکزی ایران دارای آب و هوای گرم و خشک میباشد.

گریدهای آهن-کروم-کربن: این دسته نخستین گرید استفاده شده بودند و هنوز هم بهطور گسترده در کاربردهای مهندسی و مقاوم دربرابر سایش استفاده میشوند. خود این جنگلها به دو دسته جنگلهای بیابانی و جنگلهای کوهستانی فلات مرکزی تقسیم میشود. نواحی فلات مرکزی ایران دارای آب و هوای گرم و خشک میباشد. این ورق دارای یک لایه ضد uvبرای محافظت در برابر نور آفتاب میباشد. در آب پاشی صحیح بام حدوداً ۹۰٪ از بار حرارتی ناشی از تابش آفتاب در روی بام خنثی میگردد. سطوحی تیره رنگ ومحکم هستند که میتواند دیوار، کف، تیغههای داخلی یا محفظههای محتوی آب باشند که در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار میگیرند و اشعههای خورشید پس از برخورد به آنها جذبشان میشوند. جنگلها در تمام نواحی زمین که قابلیت رشد درخت در آنها وجود دارد و از نظر ارتفاع در زیر خط درخت قرار دارند یافت میشوند، مگر اینکه بارش باران در آنجا کم بوده، یا تناوب آتشسوزیهای طبیعی زیاد باشد.

جنگل گرمسیری فصلی نمناک: جنگلهای گرمسیری فصلی نمناک دارای فصل تابستان گرم و نمناک و فصل زمستانی خشک و خنکتر هستند که میزان بارندگی بالایی دارند. سایهبانهای دارای قسمت جانبی، محافظت در برابر خورشید را برای پنچرههایی که در طرف شرق یا غرب قرار دارند بهتر فراهم میکنند. با عبور از این مرحله و به تدریج درختان موجود در توده جنگلی به یک ساختار مشخصی میرسند که در آن درختان موجود دارای ارتفاع نسبی برابر (یک آشکوبه) و از نظر قطری نیز نزدیک به هم هستند. این کار باعث میشد که قسمتی از پارچهها در معرض هوا قرار گیرند و در نتیجهٔ رطوبت هوا، به تدریج فرسوده و خراب شوند.

تنوع رنگ این ورق، قابلیت سایهپذیری و عبور نور آن را به میزان ۳۵ تا ۸۲ درصد امکانپذیر مینماید که از نظر طراحی و هماهنگی با رنگ سایر مصالح از گستردگی خاص برخوردار میباشد. گونهای از فولاد ۳۰۴ است که مقاومت به خزش بالایی دارد و حداقل میزان کربن آن برای دماهای کاری تا ۸۰۰ درجه سلسیوس هوای خشک تنظیم و استانداردسازی شدهاست. یا جنگل بارانی استوایی نوعی زیستبوم جنگلی بر روی زمین است و غنیترین تنوع جانوری را دارد که در مناطق نزدیک به استوا با میزان بارندگی زیاد پیدا میشود. موادی که حرارت موجود در پرتوهای خورشیدی را در خود جذب و ذخیره میکنند. این فولادها در معرض بازهای قوی مانند سدیم هیدروکسید در غلظتهای بالا و درجه حرارت بالا، ممکن است به مقداری لایه برداری و ترک خوردگی دچار شوند. در این حالت، کانالهای نماها در جهت حفاظت از آتش،انتقال صدا، ترکیب هوای تازه وآلوده ممکن است مشکلاتی را به همراه خود داشته باشد.