PLC چیست ؟ کاربرد plc انواع plc فروشگاه اینترنتی کنترل 24

PLC چیست ؟ کاربرد plc انواع plc فروشگاه اینترنتی کنترل 24

امروزه، با توسعه و گسترش انواع دستگاه‌های پی ال سی، دیگر سیستم های رله ای در محیط های صنعتی مورد استفاده خرید plc زیمنس قرار نمی گیرند. PLC ها برای اولین بار در صنعت ساخت اتومبیل مورد استفاده قرار گرفتند. وظیفه اصلی این دستگاه‌های قابل برنامه‌ریزی و انعطاف‌پذیر، جایگزین شدن برای سیستم‌های منطقی رله سخت، می‌باشد.

با این راه‌ اندازی سخت افزاری توسط سیم، ما دچار مشکل هستیم. تنها راه رسیدن به این هدف، تغییر مسیر کامل مدار برای افزودن یک رله تایمر است و ایجاد تغییرات جزئی مشکل ساز است. برای این که پی ال سی بتواند نقش ها و وظایف خود را به خوبی انجام دهد سیم پیچ، شمارشگر، سوئیچ، زبان عددی، تایمر وچیزهای دیگری را در اختیار دارد.

  • در صنعت PLC بیش از یکصد کارخانه با تنوع زیاد در طراحی و ساخت انواع مختلف PLC فعالیت می کنند PLC ها را می توان از نظر سایز به کوچک و متوسط و بزرگ، از نظر اندازه حافظه یا تعداد ورودی و خروجی دسته بندی نمود.
  • ورودی خروجی های مینی PLC لوگو زیمنس را در مقاله مشاهده I/Oهای آنالوگ و دیجیتال لوگو بررسی کردیم.
  • بعضی از افراد از ریز پردازنده به عنوان مغز تأسیسات الکترونیکی یاد می کنند.
  • امروزه در صنایع بزرگ و کوچک برای تولید محصولات و مواد مختلف از دستگاه های مختلفی استفاده می شود.
  • یک برنامه PLC شامل مجموعه‌ای از دستورالعمل ها به صورت متنی یا گرافیکی است که نشان دهنده منطقی است که برای برنامه های صنعتی خاص در زمان واقعی اجرا مورد نیاز است.

PLC به گونه‌ای طراحی شد که توسط مهندسان و تکنسین‌هایی که قبلاً با منطق رله و طرح‌های کنترل آشنا بودند ، به راحتی قابل برنامه‌ریزی باشد. سیستم PLC معمولا دارای ماژول های ورودی و ماژول های خروجی اختصاصی هستند. یک ماژول ورودی وضعیت سیگنال های ورودی مانند سوئیچ ها، سنسورهای دما و غیره را تشخیص می دهد و ماژول خروجی دستگاه هایی مانند رله، استارت موتور، چراغ و غیره را کنترل می کند. بنابراین علاوه بر عمر بیشتر، نیازی به تعمیرات و سرویس های دوره ای نخواهد داشت. این ماژول قدرت مورد نیاز کل سیستم را با تبدیل برق AC به برق DC که مورد نیاز پردازنده و ماژول‌های خروجی/ورودی است را فراهم می‌آورد.

این به دلیل هزینه کمتر قطعات است که می تواند به طور بهینه به جای یک راه حل “عمومی” انتخاب شود و هزینه های مهندسی غیر تکراری در هزاران یا میلیون ها واحد توزیع می شود. قیمت پی ال سی plc با توجه به نوع دستگاه، نوع خروجی و ورودی، تعداد ورودی و خروجی، نام برند تولید کننده پی ال سی، مقدار ولتاژ، سرعت plc و میزان دقت آن متفاوت است. با این حال خرید پی ال سی plc نسبت به بانک رله بسیار به صرفه تر است. کنترل دستگاه های صنعتی با رله نیازمند به تهیه تجهیزات بسیار زیادی است که هزینه های به نسبت قیمت پی ال سی plc بسیار بیشتر است. همچنین کارایی بالای پی ال سی و حذف قطعاتی چون شمارنده، تایمر و رله باعث شده است که میزان مصرف این محصول بسیار کمتر از تجهیزات کنترل کننده دیگر باشد. مطالب شرح داده‌شده در این مقاله را می‌توانید به‌صورت ویدئو در دوره تصویری لوگو زیمنس مشاهده کنید.

توان بسیار کمی مصرف می‌کند، توان مصرفی بشدت کاهش پیدا خواهد کرد. ۴- بعد از آن CPUتمامی وظایف ارتباطی و تشخیص داخلی را برنامه‌ریزی می‌کند. کار با یک plc را می تواند به راحتی به عنوان یک روش اسکن چرخشی که به عنوان چرخه اسکن شناخته می شود متوجه شد. سازمان‌های پیشرو و هدفمند با آموزش‌های سازمانی فرادرس، فرصت رشد و ارتقای مهارت را برای کارکنان خود فراهم ساخته‌اند.

همچنین سایت ما فروش کتاب آموزش plcرا در خود جای داده است تا با مقایسه میان آنها خرید لذت بخشی را تجربه کنید. بهتر است اول ماژولهای دیجیتال اتصال یابند سپس آنالوگها، تا سرعت پردازش بهتر باشد. آشنایی با شرکت داناهر شرکت داناهر یک کمپانی آمریکایی و فعال در زمینه‌ی محصولات صنعتی – پزشکی و تجار… های ما دارای دو نوع خروجی رله ای و ترانزیستوری هستند که با توجه به درخواست مشتری و همچنین کاربرد مورد نظر، استفاده می گردند. در حدود میکرو‌ثانیه و نهایتا میلی ثانیه است، لذا زمان لازم برای انجام هر سیکل کاری ماشین بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته و این امر باعث افزایش میزان تولید و بالا رفتن بازدهی دستگاه می‌شود.

یک اکوسیستم می‌تواند شامل نرم‌افزار، فروشندگان، تأمین‌کنندگان، منابع فنی باشد. همانطور که تولیدکنندگان PLC صنعت را به دست گرفتند، تلاش‌های خاص خود را در یک فضای جغرافیایی متمرکز کردند. سپس یک پالس به گیت ترایاک (که در بخش سوویچ الکترونیکی) وجود دارد ارسال می‌شود. به همین علت افراد و شرکت‌های مختلفی، مدتها روی سیستمی کار کردند که این مشکلات را برطرف کند؛ و در نهایت پی ال سی به عنوان جایگزین این سیستم ارائه شد. عمده سیستم‌های کنترلی که در صنعت استفاده می‌شد، به صورت رله و بانک‌هایی از رله بود.

ورودی و خروجی پی ال سی چیست؟

ماژول منبع تغذیه وظیفه تامین برق و تغذیه مورد نیاز تمام بخشهای سیستم را به عهده دارد. این ماژول برق ورودی متناوب را به برق جریان مستقیم تبدیل می‌کند که مورد نیاز بخش‌هایی مثل CPU و ماژولهای ورودی و خروجی است. شده بدون داشتن قابلیت اتصال به قطعات خروجی از قبی، موتور، اینورتر، شیربرقی ، هیتر و … كامل نخواهد بود. قطعات خروجی نحوه عملكرد سیستم را نشان می‌دهند و مستقیما تحت تاثیر اجرای برنامه كنترلی سیستم هستند در خروجی‌های PLC نیز مدهای مختلفی برای اعمال سیگنال به المانهای خروجی وجود دارد.

انواع PLC ها

به صورت کلی این دستگاه در گروه های مینی پی ال سی و پی‌ال‌سی های کامپکت، ماژولار و رک ساخته می شوند. هر یک از این مدل ها را در مقاله انواع PLC ها بررسی می کنیم. در تصویر زیر یکی از CPU های پی ال سی سری S7_300 شرکت Siemens را مشاهده می‌کنید. به صورت کلی ورودی های یک کنترل‌کننده‌ی منطقی قابل‌برنامه‌ریزی در دو گروه دیجیتال (Digital Input یا DI) و آنالوگ (Analog Input یا AI) قرار می گیرند. ورودی خروجی های مینی PLC لوگو زیمنس را در مقاله مشاهده I/Oهای آنالوگ و دیجیتال لوگو بررسی کردیم.

اینها معمولاً فرآیندهای صنعتی در تولید هستند که در آن هزینه توسعه و نگهداری سیستم اتوماسیون نسبت به هزینه کل اتوماسیون بالاتر است و در آنجا تغییراتی در سیستم در طول عمر عملیاتی آن انتظار می رود. پی ال سی ها حاوی تجهیزات ورودی و خروجی سازگار با دستگاه ها و کنترل های پایلوت صنعتی هستند. طراحی الکتریکی کمی مورد نیاز است و مشکل طراحی بر بیان توالی مورد نظر از عملیات متمرکز است. برنامه‌های کاربردی پی ال سی معمولاً سیستم‌های بسیار سفارشی‌سازی شده‌اند، بنابراین هزینه یک پی ال سی بسته‌بندی شده در مقایسه با هزینه یک طراحی کنترل‌کننده سفارشی خاص پایین است. از سوی دیگر، در مورد کالاهای تولید انبوه، سیستم های کنترل سفارشی اقتصادی هستند.