پینچ ولو چیست؟ کاربرد و طرز کار پینچ ولو چگونه است؟ | kasrasaran

مهمترین نوع ولوها، شیرهای کنترلی هستند که در این مقاله انواع ولوهای کنترلی را به طور مفصل بررسی خواهیم کرد. با عبور جریان الکتریکی از سلونوئید ولو، یک میدان مغناطیسی در اطراف سیم پیچ به وجود می‌آید. در واقع، شیر سلونوئید، انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی مورد نیاز برای کنترل و تنظیم جریان تبدیل می‌کند. از مهم‌ترین معیارهای تقسیم‌بندی انواع valve، نوع دیسک و مکانیزم عملکرد آن است. در بخش بعدی به معرفی کامل هر یک از انواع ولو بر اساس این معیارها می‌پردازیم. پینچ ولو در خطوط لوله شیمیایی باعث کاهش ضریب اصطکاک در خطوط لوله‌ها می‌شود.

مقاله انواع لوله و اتصالات در صنایع مختلف را هم میتواند برای‌ آشنایی بیشتر با لوله و اتصالات بخوانید. شیر پینچ حرکت خطی (Linear) دارد و برای قطع و وصل و تنظیم جریان مورد استفاده قرار می گیرد. در شیر پینچ از لوله لاستیکی استفاده می شود؛ این لوله به لوله پینچ (Pinch Tube) معروف است و مکانیزمی که با آن جریان را کنترل می کند نیز به مکانیزم پینچ معروف است. مطابق تصویر بالا، گیت ولو از یک دیسک کشویی (دروازه‌ای) یا گوه‌ای به عنوان المان مسدود کننده استفاده می‌کند. بالا و پایین رفتن این دیسک، باعث باز و بسته شدن مسیر جریان سیال می‌شود. به منظور دستیابی به درزبندی مناسب مسیر جریان، در هنگام بسته بودن کامل شیر، تمام سطح دیسک باید با نشیمنگاه در تماس باشد.

راهنمای نصب، سرویس و نگهداری شیرهای یک طرفه – چک ولو

مایع در لوله قرار دارد و با باز و بسته شدن پینچ شیر کنترل می شود. گیت ولو یک شیر با حرکت خطی است که برای شروع یا توقف جریان سیال استفاده می شود. شیر دروازه یا گیت ولو تقریبا در تمام فرایندهایی که سیالاتی مانند هوا، گاز، سوخت، آب، بخار، روغن روان کننده، هیدروکربن و سایر سیالات وجود دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. پینچ ولو یا شیر سوزنی طراحی ساده و قیمت مناسب و مقرون به صرفه ای دارد. پینچ ولو را می توان برای قطع و وصل جریان و نگه داری سیال در یک سیستم نصب کرد. گلوب ولوها به طور گسترده در صنعت به منظور قطع یا وصل و همچنین کنترل و تنظیم میزان جریان به کار می‌روند.

  • در این نوع اتصالات، درزهای آب‌بند (روی رزوه‌ها) و گسکت (بین سطوح اتصالات)، وظیفه جلوگیری از نشت سیال را بر عهده دارند.
  • تحقیقات نشان می دهد که پینچ ولو می تواند در مواردی که جریان گاز یا مایع در سیستم حفاری بسیار بالاست، بسیار موثر باشد.
  • این شیرها از جمله ساده ترین نوع ولو طراحی شده در صنایع می باشد که از آن ها در مواردی استفاده می شود که سیال سخت و دارای سایندگی و خورندگی باشد و استفاده از ولو های معمولی امکان پذیر نباشد.

به طور کلی بهتر است پیش از تهیۀ شیر مورد نیاز خود از شرایط و ویژگی های سیال خود اطمینان حاصل نمایید. برای درک بهتر عملکرد ولو ایزوله، سینک ظرفشویی در تاسیسات بهداشتی ساختمان را در نظر بگیرید. با این وجود، در صورت نیاز به تعمیر این شیرها، باز بودن جریان آب در فرآیند تعمیر اختلال ایجاد خواهد کرد. به همین دلیل، یک شیر ایزوله (معمولا از نوع توپی) در مسیر لوله‌کشی زیر سینک تعبیه می‌شود. بستن این شیر، جریان آب به درون شیرهای کنترلی سینک را قطع کرده و امکان انجام تعمیرات یا تعویض آن‌ها را فراهم می‌کند. ولوهای ایزوله در سیستم‌های پایپینگ صنعتی نیز دارای عملکرد مشابه هستند.

انواع ولو پروانه ای

پینچ ولو چیست؟ کاربرد و طرز کار پینچ ولو چگونه است؟ | kasrasaran

با توجه به مزایای استفاده از پینچ ولو در خطوط لوله‌ها، این ابزار به طور مداوم در صنایع شیمیایی به کار گرفته می‌شود. پینچ ولو در شبکه های آبیاری به عنوان یکی از قطعاتی که به مدت طولانی در توزیع آب به کار گرفته می‌شود ، شناخته می‌شود. مجموعه پردیس فولاد با نزدیک به چهار دهه حضور تاثیر گذار در صنایع فولاد کشور، امکان خرید انواع لوله فولادی، استنلس استیل، آلیاژی، حرارتی، برودتی، آتشخوار و مانیسمان برای مشتریان این وب سایت فراهم کرده است. همچنین انواع ولوها، فلنج ها و اتصالات و صنعتی نیز در سبد محصولات پردیس فولاد وجود دارد. اگر قصد مشاوره یا خرید انواع لوله و اتصالات را دارید با ما تماس بگیرید. مهندسان و کارشناسان مجموعه آماده پاسخ گویی به کلیه سوالات و دادن مشاوره رایگان به شما مشتریان عزیز هستند.

گیج فشار چیست ؟ دسته بندی گیج فشار و کاربردهای آن