سونی موزیک به شرکت‌های فناوری درباره استفاده غیرمجاز از محتوای آن برای آموزش هوش مصنوعی هشدار می‌دهد

Sony Music warns tech companies over ‘unauthorized’ use of its content to train AI

گروه موسیقی سونی به بیش از 700 شرکت فناوری و خدمات پخش موسیقی نامه ارسال کرده است تا به آنها هشدار دهد که از موسیقی خود برای آموزش هوش مصنوعی بدون مجوز صریح استفاده نکنند. این نامه که توسط TechCrunch به دست آمده، می‌گوید سونی موزیک «دلایلی برای این باور دارد» که گیرندگان نامه «ممکن است قبلاً از محتوای آن استفاده غیرمجاز کرده باشند».

سونی موزیک گفت که در حالی که “پتانسیل قابل توجه” هوش مصنوعی را تشخیص می دهد، “استفاده غیرمجاز از محتوای SMG در آموزش، توسعه یا تجاری سازی سیستم های هوش مصنوعی” آن و هنرمندانش را از کنترل و “غرامت من،” محروم می کند.

مجموعه هنرمندان این شرکت شامل تعداد زیادی از هنرمندان برجسته مانند هری استای،، بیانسه، ادل و سلین دیون است.

سونی موزیک به دنبال محافظت از مالکیت م،وی خود است که شامل ضبط‌های صوتی و سمعی و بصری، آثار هنری جلد، ابرداده، اشعار و موارد دیگر می‌شود. این شرکت فاش نکرده است که این نامه را به کدام 700 شرکت ارسال می کند.

سونی موزیک در بی،ه‌ای گفت: «ما از هنرمندان و ترانه‌سراهایی حمایت می‌کنیم که در پذیرش فناوری‌های جدید برای حمایت از هنرشان پیش قدم شوند.» «تحولات در فناوری اغلب مسیر صنایع خلاق را تغییر داده است. هوش مصنوعی احتمالاً این روند طول، مدت را ادامه خواهد داد. با این حال، این نوآوری باید تضمین کند که حقوق ترانه سراها و هنرمندان ضبط شده، از جمله حق چاپ، رعایت می شود.

در این نامه از گیرندگان می‌خواهد که جزئیاتی را بیان کنند که کدام یک از آهنگ‌های سونی موزیک برای آموزش سیستم‌های هوش مصنوعی استفاده شده است، چگونه به آهنگ‌ها دسترسی پیدا کرده‌اند، چند نسخه از آن ساخته شده‌اند و آیا هنوز نسخه‌ای وجود دارد، و چرا کپی‌ها در وهله اول وجود داشته‌اند.

سونی موزیک به گیرندگان نامه مهلت داده تا پاسخ دهند و خاطرنشان کرده است که حق چاپ خود را تا “حدا،ر مجاز قانون قابل اجرا در همه حوزه های قضایی” اعمال خواهد کرد.

این حرکت در حالی انجام می‌شود که نقض حق چاپ با افزایش هوش مصنوعی مولد به یک مسئله مهم تبدیل می‌شود، زیرا سرویس‌های استریم مانند S،ify مملو از موسیقی‌های تولید شده توسط هوش مصنوعی هستند. حتی هنرمندان نیز با هوش مصنوعی سروکار دارند، زیرا دریک پس از دیپ فیک ، رپر فقید توپاک در اوایل این ماه با انتقاداتی مواجه شد.

ماه گذشته، نماینده دموکرات کالیفرنیا آدام شیف قانون جدیدی را در مجلس نمایندگان ایالات متحده معرفی کرد که در صورت تصویب، شرکت‌های هوش مصنوعی را مجبور می‌کند تا افشا کنند که کدام آهنگ‌های دارای حق چاپ را برای هوش مصنوعی استفاده کرده‌اند.

در ماه مارس، تنسی به اولین ایالت ایالات متحده تبدیل شد که از هنرمندان در برابر هوش مصنوعی محافظت کرد، پس از آن که فرماندار بیل لی قانون تضمین امنیت صدا و تصویر (ELVIS) را امضا کرد.

]
منبع: https://techcrunch.com/2024/05/16/sony-music-warns-tech-companies-over-unaut،rized-use-of-its-content-to-train-ai/