اپل اجازه نصب اپ استورهای رقیب را روی آیفون‌ها می‌دهد اما فقط در اروپا

apple-store-iphone11-app-9823

بسیاری از افراد در دنیای فناوری، اپ استور اپل را نیروی محرکه موفقیت آیفون می دانند. بدون آن، آیفون فقط یک گوشی ،انه بود که سعی می کرد هوشمند باشد. اما دسترسی به اپلیکیشن ها از طریق اپ استور این شرکت، دنیایی از فرصت ها را باز کرد.

تا پیش از این، فروشگاه اختصاصی اپل تنها راهی بود که کاربران می‌توانستند اپلیکیشن‌ها را روی آیفون و آی‌پد خود دانلود کنند، غیر از بارگذاری غیرقانونی. اما این همه چیز در حال تغییر در اروپا است، جایی که کاربران iOS می توانند فروشگاه های برنامه شخص ثالث را دانلود کنند، با شروع به روز رس، iOS 17.4، که در روز پنجشنبه اعلام شد و در ماه مارس عرضه می شود.

این تغییر یکی از بزرگ‌ترین به‌روزرس،‌های اپ استور از زم، است که اپل برای اولین بار آن را در سال 2008 راه‌اندازی کرد. هنگامی که کاربران iOS 17.4 را روی تلفن‌های خود نصب ،د، می‌توانند یک فروشگاه برنامه جایگزین را دانلود کنند که تأیید شده و از سیستم خارج شده است. توسط اپل فعال است و سپس می توانند از آن برای دانلود سایر برنامه ها بر روی دستگاه خود استفاده کنند. اپل حتی به افراد اجازه می دهد تا یک بازار شخص ثالث را به ،وان فروشگاه برنامه پیش فرض خود در تنظیمات گوشی خود تنظیم کنند.

این کنترل‌های پیش‌فرض برنامه جدید فراتر از فروشگاه برنامه نیز گسترش می‌یابد. به ،وان مثال، هنگامی که کاربران iOS 17.4 را دانلود می‌کنند، از آنها خواسته می‌شود که یک مرورگر پیش‌فرض را انتخاب کنند که می‌تواند جایگزینی برای Safari باشد (اپل قبلاً به افراد اجازه می‌دهد مرورگر پیش‌فرض خود را انتخاب کنند، اما درخواست جدید است). به همین ترتیب، آنها می توانند سرویس پرداخت پیش فرض خود را انتخاب کنند، زیرا اپل دسترسی توسعه دهندگان را به قابلیت های NFC در دستگاه های خود گسترش می دهد.

دلیل اینکه این اتفاق در اروپا و نه هیچ جای دیگر رخ می دهد به دلیل یک قانون اتحادیه اروپا به نام قانون بازارهای دیجیتال یا DMA است که در سال 2022 به تصویب رسید. هدف DMA تضمین انتخاب مردم در اروپا در هنگام رسیدن به آن است. به خدمات دیجیتالی که می خواهند استفاده کنند. برای شرکت‌های فناوری مانند اپل، این به م،ای ایجاد زمینه‌های بازی برابر است که به رقبای آن اجازه می‌دهد تا برای ،ب و کار و وفاداری کاربران با اپل رقابت کنند.

همانطور که اوضاع در حال حاضر وجود دارد، اپل هیچ قصدی برای اجازه دادن به کاربران در ایالات متحده برای دانلود فروشگاه های برنامه جایگزین ابراز نکرده است. در حال حاضر اولویت رعایت مهلت مارس اتحادیه اروپا برای انطباق با DMA است.

یکی از تغییراتی که در سرتاسر جهان اعمال خواهد شد به طور خاص به نفع گیمرها خواهد بود. برای اولین بار، اپل اپ استور خود را باز می کند تا به سرویس های استریم بازی که توسط شرکت هایی مانند Xbox و GeForce ارائه می شود، اجازه دهد تا برنامه های با امکانات کامل را ارائه دهند.

شناخت خطرات

این شرکت می گوید، دلیل شماره 1 اپل برای نگه داشتن چنین قفل محکمی در ا،یستم برنامه ها همیشه امنیت بوده است. اپل استدلال می‌کند که با ارزیابی دستی تک‌تک برنامه‌های مجاز در اپ استور، خطر این که کاربران به‌طور تصادفی ب،زار را دانلود کنند یا در نهایت با چیز بدی در آیفون‌های خود مواجه شوند را به حداقل می‌رساند. و برای اعتبار بخشیدن به این شرکت، در تمام سال‌های عمر آیفون، هرگز حمله ب،زاری گسترده به iOS صورت نگرفته است.

اپل می گوید در حالی که متعهد به پیروی از DMA است و تمام تلاش خود را برای به حداقل رساندن خطر برای کاربران انجام داده است، باز ، iOS برای فروشگاه های برنامه شخص ثالث بدون خطر نیست. به ،وان مثال، هنگامی که برنامه ای را دانلود می کنید که مجوز نصب برنامه های دیگر را بر روی تلفن شما دارد، این یک خطر امنیتی ایجاد می کند. اما اپل سعی کرده است تا با اطمینان از اینکه کاربران تا حد ممکن بر تنظیمات و مجوزهای خود کنترل دارند، خطر را کاهش دهد.

فیل شی،، یکی از همکاران اپل در بی،ه ای گفت: «تغییراتی که امروز اعلام می کنیم با ا،امات قانون بازارهای دیجیتال در اتحادیه اروپا مطابقت دارد و در عین حال به محافظت از کاربران اتحادیه اروپا در برابر تهدیدات غیرقابل اجتناب حریم خصوصی و امنیتی این مقررات کمک می کند. “اولویت ما ایجاد بهترین و امن ترین تجربه ممکن برای کاربرانمان در اتحادیه اروپا و سراسر جهان است.”

برای کاربران اروپایی iOS، سطح بالاتر ریسک چیزی است که هنگام تصمیم گیری برای دانلود یک بازار شخص ثالث ارزش بررسی دارد.


]
منبع: https://www.cnet.com/tech/mobile/apple-will-allow-installation-of-rival-app-stores-on-ip،nes-but-only-in-europe/#ftag=CAD-01-10aai3d

رنگ مو، لاک ناخن و صورت در دوران بارداری.